Wykonanie masażu – liczy się rezultat czy staranne działanie?

Udając się do gabinetu masażu z pewnością każdy klient chce pozbyć się dokuczliwego bólu pleców, czy też innych części ciała. Liczy się dla niego efekt – ma przestać boleć. Taki tok myślenia mógłby prowadzić do wniosku, że w przypadku wykonania masażu mielibyśmy do czynienia z umową o dzieło, w której istotny jest rezultat. Jednak czy na pewno?

 

Czynności związane z wykonaniem masażu, bez względu na jego rodzaj, tj. czy będzie to masaż klasyczny, leczniczy czy relaksacyjny zmierzają do osiągnięcia określonego skutku pozytywnego dla klienta/pacjenta. Jednakże nie sposób uznać, aby ten oczekiwany skutek (pozbycie się bólu, zrelaksowanie się itp.) zakwalifikować jako rezultat w rozumieniu umowy o dzieło i tym samym uznać, iż udając się do gabinetu masażu zawieramy umowę o dzieło. W szczególności dlatego, że w takiej sytuacji nie powstaje określone dzieło ani materialne, ani niematerialne.

Masaż, czyli staranne działanie

Skutek masażu w postaci pozbycia się bólu, czy też odprężenia jest efektem starannego działania osoby wykonującej masaż, a nie rezultatem, który musi nastąpić w każdym przypadku. Paradoksalnie niejednokrotnie klient/pacjent wychodzi z gabinetu jeszcze bardziej „połamany” niż przed zabiegiem. Dlatego też w przypadku masaży zdrowotnych, leczniczych nie wystarcza zazwyczaj jedna wizyta w gabinecie, lecz cały cykl zabiegów, które dopiero po czasie wywołują zamierzony efekt.

Usługa masażu – bo z usługą mamy tu do czynienia – nie przejdzie również tzw. testu rękojmi, który często pozwala nam odróżnić umowę o dzieło od umowy o świadczenie usług. Bowiem nawet gdyby uznać, że wykonanie masażu jest dziełem to nie sposób stwierdzić, że dzieło to jeśli będzie źle wykonane, to będzie posiadało wadę fizyczną w rozumieniu kodeksu cywilnego, tak jak np. zły kolor ścian (malarz w naszym mieszkaniu pomalował ściany na czerwono zamiast na biało) albo mebel o innych wymiarach (stolarz wykonał stół o innych wymiarach niż zamawialiśmy).

Powyższe nie oznacza oczywiście, że w przypadku źle wykonanej usługi masażu nie przysługują nam żadne roszczenia. W takim wypadku, jeśli będzie to nienależyte wykonanie umowy to możemy np. domagać się odszkodowania, jeśli zajdą stosowne przesłanki.

Adwokat Katarzyna Staszczyk

Dowiedz się więcej: Kancelaria Adwokacka Katarzyna Staszczyk

adw.kstaszczyk@gmail.com

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Site Footer

0
Would love your thoughts, please comment.x