Jak rozpoznać, czy umowa to dzieło, czy zlecenie?

W pracy freelancerów lub innych samozatrudnionych osób często pojawia się kwestia – czy świadczone przeze mnie usługi podlegają rozliczeniom na podstawie umowy o dzieło, czy już zlecenie? Niektóre prace mogą znajdować się na skraju tych dwóch definicji.

Jak określić typ umowy, by uniknąć potencjalnych problemów z Urzędem Skarbowym lub ZUSem?

 

Umowa o dzieło, czy zlecenie?
Umowa o dzieło, czy zlecenie?

 

Określ charakter pracy i zakres obowiązków

 

Pierwsze, na co musisz sobie odpowiedzieć, to czy w Twojej pracy bardziej liczy się czas poświęcony na jej wykonanie, czy konkretny efekt. Na tym właśnie polega zasadnicza różnica pomiędzy umową o dzieło i zlecenie – umowa o dzieło jest tzw. umową efektu, a umowa zlecenie – umową starania. W tym drugim wypadku liczy się proces pracy, a w pierwszym – rezultat.

Najprościej będzie odpowiedzieć sobie na pytanie, czy i jaki masz wpływ na swoją pracę. Jeśli np. klient zleca ci napisanie tekstów reklamowych, to jakość i czas ich wykonania zależy tylko od Ciebie. Ale jeśli Twoim zadaniem jest zachęcanie ludzi do skorzystania z usługi świadczonej przez Twojego pracodawcę, to zgoda na skorzystanie usługi zależy tylko od potencjalnego klienta. Dlatego w pierwszym wypadku zastosowanie znajdzie umowa o dzieło, ponieważ Twoja praca daje wymierny, mierzalny efekt (napisanie określonej ilości tekstów), a w przypadku pozyskania klienta – tylko umowa zlecenie.

 

Znaj swoje prawa

 

Jak wspominaliśmy wcześniej w artykule poświęconym różnym typom umów, najważniejsze to wiedzieć, jaka umowa Ci przysługuje i dbać, by pracodawca przestrzegał prawa i dał Ci odpowiednią umowę – bo przy jakiejkolwiek próbie oszustwa i wykrycia takowego przez odpowiedni urząd, konsekwencje mogą być przykre dla obydwu stron. Fakt, w takich przypadkach głównie wina leży po stronie zatrudniającego – ale jeśli sam zaproponujesz umowę niezgodną z charakterem Twojej pracy, zleceniodawca może użyć tego jako argumentu przeciwko Tobie.

Uważaj również na nadużywanie umów zlecenia w momencie, w którym przysługuje Ci umowa o pracę – jeśli masz ustalony z góry czas i miejsce pracy, w dodatku na miejscu jest kierownik, masz prawo do umowy o pracę, czyli m.in. prawa do urlopu, płatnego zwolnienia chorobowego i wyższych składek ZUS. Jeśli pracodawca zwolni Cię na samą wzmiankę o umowie o pracę, zawsze możesz dochodzić swoich praw przed obliczem Sądu Pracy, który może zasądzić m.in. opłacenie zaległych składek.

 

Poszczególne branże zawodowe i odpowiadające usługom typy umów omówimy w kolejnych artykułach.
Piszcie w komentarzach swoje sugestie!

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Site Footer

0
Would love your thoughts, please comment.x