KUP 50% nowelizacja Ustawy od lipca 2018

Gdy 1 stycznia 2018 roku weszła w życie Ustawa o zmianie Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne komentarzom nie było końca. Wielu twórców, zwłaszcza copywriterzy oraz tłumacze zgodnie twierdzili, że utwory, które wychodzą spod ich pióra bezwzględnie powinny podlegać pod korzystanie z wyższych kosztów uzyskania przychodu z tytułu przeniesienia praw autorskich. Niecichnące dyskusje spowodowały, że 02.07.2018 roku Prezydent podpisał nowelizację ww. Ustawy. Została ona ogłoszona w Dzienniku Ustaw 04.07.2018r, a więc w życie weszła po 2 tygodniach 19.07.2018r. Tekściarze niestety nadal nie skorzystają z ulgi podatkowej. Kontrowersyjne wydaje się wciąż podejście do twórców stron www. Co więc uległo zmianie?

Nieco poszerzony katalog działalności objętych wyższymi KUP

Nowy katalog zgodny z brzmieniem ustawy podpisanej 02 lipca obejmuje przychody uzyskiwane z tytułu (pogrubiono nowe zawody):

  • działalności twórczej w zakresie architektury, architektury wnętrz, architektury krajobrazu, inżynierii budowlanej, urbanistyki, literatury, sztuk plastycznych, wzornictwa przemysłowego, muzyki, fotografiki, twórczości audialnej i audiowizualnej, programów komputerowych, gier komputerowych, teatru, kostiumografii, scenografii, reżyserii,choreografii, lutnictwa artystycznego, sztuki ludowej oraz dziennikarstwa,
  • działalności artystycznej w dziedzinie sztuki aktorskiej, estradowej, tanecznej i cyrkowej oraz w dziedzinie dyrygentury, wokalistyki i instrumentalistyki,
  • produkcji audialnej i audiowizualnej,
  • działalności publicystycznej,
  • działalności muzealniczej w dziedzinie wystawienniczej, naukowej, popularyzatorskiej, edukacyjnej oraz wydawniczej,
  • działalności konserwatorskiej,
  • prawa zależnego, o którym mowa w art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, do opracowania cudzego utworu w postaci tłumaczenia,
  • działalności badawczo-rozwojowej, naukowo-dydaktycznej, naukowej oraz prowadzonej w uczelni działalności dydaktycznej.

Tłumacze

Na nowelizacji Ustawy najbardziej skorzystają tłumacze. To oni od początku 2018 roku płacili wyższy podatek nawet jeśli przekazywali majątkowe prawa autorskie do swego dzieła. Tymczasem od 18.07.2018r. znowu mogą skorzystać z obniżonej zaliczki na podatek dochodowy do tłumaczeń wszelkiej maści.

Copywriterzy, twórcy tekstów

Niestety z ulgi podatkowej wciąż nie skorzystają copywriterzy, którzy zajmują się tworzeniem opisów na strony www, precli oraz tesktów. Jedynie twórcy artykułów, publicystyki oraz Ci, którzy zajmują się działalnością twórczą w zakresie literatury przekazując majątkowe prawa autorskie zapłacą niższy podatek. Warto podkreślić, że w poprzedniej wersji Ustawy na liście zawodów wymieniona była literatura piękna, natomiast aktualnie z obniżonego podatku mogą korzystać twórcy wszelkiego gatunku literatury.

Programiści, twórcy stron www, graficy

Nadal sporną kwestią są twórcy stron www, którzy mogą, ale nie muszą podlegać pod działalność programów kompurterowych oraz twórczości audiowizualnej. Do listy zostali dodani twórcy gier komputerowych, którzy mogą spać spokojnie podobnie jak osoby zajmujące się wzornictwem przemysłowym. Na liście zawodów ouprawnionych do skorzystania obniżonego podatku nie ma podanej wprost grafiki, natomiast wymieniona jest sztuka plastyczna, która zgodnie ze słownikiem PWN obejmuje architekturę, rzeźbę, malarstwo, rzemiosła artystyczne oraz grafikę.

Podsumowanie

Mimo określonej listy zawodów, którym przysługuje obniżony podatek z tytułu przeniesienia praw autorskich wielu zleceniodawców, a także twórców ma kłopot. Nie zawsze jest całkowicie jasne czy można zastosować podwyższony koszt uzyskania przychodu. Dopóki nie będzie orzecznictwa w tej sprawie sytuacja nadal bedzie budzić wiele kontrowersji. Co ważne zgodnie z nowelizacją Ustawy szerszy katalog zawodów ma zastosowanie względem dochodów osiągniętych od 1 stycznia co również nie ułatwia sprawy zatrudniającym.

Ponadto należy pamiętać, że zgodnie z interpretacją indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 2 lutego 2018 r. ustalenie, czy określony przychód został osiągnięty z tytułu praw autorskich lub pokrewnych, i czy podatnik jest twórcą, czy też artystą wykonawcą należy ocenić w świetle odrębnych przepisów, czyli przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

A Wy jak oceniacie nowelizację Ustawy? Pomogła czy zaszkodziła? Piszcie w komentarzach.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Site Footer

0
Would love your thoughts, please comment.x