Praca zagranicą – jak uniknąć podwójnego opodatkowania?

Praca zdalna w ramach umowy o dzieło oznacza, że nie tylko możesz przyjąć zamówienie od klienta z innego kraju, ale również zrealizować je w dowolnym miejscu na świecie – przynajmniej w teorii.

 

W praktyce jeśli chcesz na stałe zmienić miejsce zamieszkania, wewnętrzne przepisy Twojego docelowego kraju ustalają, na jaki warunkach możesz zyskać dostęp do rynku pracy oraz prawo do płacenia podatków, czyli uzyskania rezydencji podatkowej. Praca bez pozwolenia lub wykonywanie zleceń dla klientów z kraju, w którym przebywasz na wizie turystycznej, może oznaczać poważne konsekwencje prawne, dlatego upewnij się, czy spełniasz wszystkie warunki, zanim podejmiesz pierwsze zlecenia.

Jeśli w ciągu roku uzyskujesz przychody tylko zagranicą, a w Polsce nie zarabiasz w ogóle, nie musisz składać deklaracji podatkowy. Każdy, nawet najmniejszy przychód uzyskany w kraju automatycznie zobowiązuje Cię do złożenia deklaracji podatkowej PIT 36 i obliczenia podatku na zasadzie zwolnienia z progresją (ulga abolicyjna).

Jak uniknąć podwójnego opodatkowania?

Polscy rezydencji podatkowi, czyli osoby zameldowane i zamieszkujące w Polsce, na ogół podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Oznacza on, że wszystkie uzyskane zarobki powinny być opodatkowane w kraju – również te uzyskane zagranicą. Jeśli przebywasz w kraju mniej niż 183 dni w roku, dotyczy Cię ograniczony obowiązek podatkowy, zgodnie z którym w Polsce opodatkowane są Twoje polskie przychody, a zagranicą – zagraniczne.

Aby jednak uniknąć podwójnego opodatkowania w kraju rezydencji podatkowej oraz w kraju uzyskania przychodu, Polska zawarła liczne umowy międzynarodowe, regulujące takie kwestie. Warto zajrzeć do umowy z krajem, w którym zarabiasz i upewnić się, na jakich warunkach odbywa się rozliczenie.

Zasadniczo istnieją trzy modele rozliczenia zagranicznego zarobku:

• przychód podlega opodatkowaniu tylko w jednym państwie, a w drugim jest zwolniony z podatku
• przychód jest opodatkowany w obu państwach, ale jedno z państw pobiera podatek tylko do określonego limitu
• przychód jest opodatkowany w obu państwach, ale podatnik może uniknąć podwójnego opodatkowania korzystając ze zwolnienia z progresją lub proporcjonalnego odliczenia.

Jak zapłacić podatek od pracy wykonanej zagranicą?

Na zasadzie odliczenia proporcjonalnego. Proporcjonalnie odliczenie jest najbardziej powszechną formą: stosuje się ją wszędzie tam, gdzie umowa międzynarodowa nie wskazuje konkretnej metody lub taka umowa w ogóle nie została zwarta z danym państwem. Warto zaznaczyć, że na ogół jest ona mniej korzystna dla podatnika niż zwolnienie z progresją, które omawiamy niżej.

Polega na tym, że podobnie jak w przypadku rozliczenia z zagranicznym klientem wypełniasz deklarację PIT 36 i załącznik PIT/ZG, ale w rubryce „Podatki” podajesz również wartość podatku zapłaconego zagranicą (tzw. podatek u źródła).

Podatek zapłacony w tym kraju, w którym uzyskałeś przychód, proporcjonalnie odliczasz od podatku do zapłacenia w Polsce. W tym celu najpierw musisz obliczyć pełną wartość wynagrodzenia, sumując przychody z Polski i zagranicy. Następnie odejmujesz istniejące ulgi, np. wynikające z przekazania praw autorskich.

Kolejny krok to obliczenie górnego limitu odliczenia według wzoru:

Przychód zagraniczny/przychód polski i zagraniczny x podatek od całości przychodów

Od łącznego przychodu możesz odliczyć tę część podatku, która przypada na dochód zagraniczny.

Jak zapłacić podatek od pracy wykonanej zagranicą? Zasada zwolnienia z progresją

Zasada ta jest korzystniejsza dla podatnika, ponieważ zwalnia z podatku w Polsce wszystkie zagraniczne przychody. Uwaga – ponieważ wynagrodzenie zagraniczne przelicza się na złotówki, korzystając z tej zasady możesz łatwo przekroczyć próg podatkowy i zamiast 17% podatku zapłacić 32%.

Freelancing sprawia, że praca dla zagranicznego klienta nie musi już oznaczać konieczności wyjazdu lub zawierania zagranicznego kontraktu. W przypadku usług cyfrowych wykonywanych zdalnie, które w Polsce klasyfikują się do rozliczenia jako umowy o dzieło, możesz swobodnie skorzystać z rozliczenia w serwisie Useme. Twój klient otrzyma międzynarodową fakturę bez VAT, a serwis bez żadnych dodatkowych komplikacji rozliczy Twoje przychody, również w obcych walutach.

 

Photo by Vlada Karpovich from Pexels

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Site Footer

0
Would love your thoughts, please comment.x