Roczny limit 50% KUP

Po wprowadzeniu zmian w Ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w styczniu tego roku wielu twórców nie kryło niezadowolenia. W lipcu niektórzy z nich (tłumacze, twórcy gier komputerowych itp.) odetchnęli z ulgą. Dzięki najświeższym zmianom autorzy dzieł mogą przekazywać prawa autorskie z uwzględnieniem 50% kosztów uzyskania przychodu. Aby nie było tak różowo koszty, które można odliczyć od swoich przychodów mają swój określony limit.

Przeniesienie praw autorskich z twórcy na zlecającego

Przypomnijmy, że aby zostały spełnione warunki do zastosowania 50% KUP dzieło, do którego są przekazywane majątkowe prawa autorskie musi spełniać przesłanki utworu określone w Ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Ponadto zleceniobiorca musi być twórcą w myśl ww. Ustawy oraz spełniać warunki Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Więcej: prawa autorskie i prawa pokrewne

Limit KUP

Do końca 2017 roku limit KUP wynosił 42764 zł. W 2018 roku limit ten uległ podwyższeniu do 85528 zł. Jest to kwota wyznaczająca pierwszy próg skali podatkowej. Ograniczenie dotyczy wszystkich tytułów podatnika uprawniających go do korzystania z podwyższonych kosztów. Wyżej wspomniane koszty oblicza się po potrąceniu przez pracodawcę w danym miesiącu wszystkich składek do ZUS.

Przekroczenie limitu KUP

Każdy płatnik powinien sam kontrolować koszty uzyskania przychodu. Jeśli nie chce przekroczyć limitu w danym roku powinien zgłosić pracodawcy/zleceniodawcy pisemne oświadczenie o rezygnacji z korzystania z wyższych kosztów jeśli kwota graniczna została osiągnięta. W przypadku kiedy twórca udowodni, że w danym roku limit KUP został przekroczony ma prawo do odliczenia faktycznie poniesionych kosztów w zeznaniu podatkowym. Zwłaszcza, że po przekroczeniu ustawowej kwoty granicznej przy obliczaniu zaliczki na podatek dochodowy nie są brane pod uwagę żadne koszty uzyskania przychodu.

A wy korzystacie z wyższych kosztów uzyskania przychodu z tytułu przekazania praw autorskich? Czy odliczacie koszty uzyskania przychodu kiedy przekroczycie limit KUP? Czekamy na wasze komentarze.

Źródło:

https://www.rp.pl/Kadry/308129993-Wyzszy-limit-50-procentowych-kosztow-uzyskania-przychodu-dla-tworcow.html

https://interpretacje-podatkowe.org/koszty-uzyskania-przychodow/ippb2-415-18-13-2-mg

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Site Footer

0
Would love your thoughts, please comment.x