Myśląc o wykonawcy umowy o dzieło wyobrażamy sobie najczęściej osobę fizyczną, która wykonuje określoną pracę na zlecenie firmy. Tymczasem na umowę o dzieło zlecenia może wykonywać również firma czy też osoba prowadząca działalność gospodarczą. Warto też wiedzieć, że osoba prowadząca działalność gospodarczą może rozliczyć pracę w ramach umowy o dzieło jako osoba fizyczna – co często jest bardziej korzystne.
Wykonawcą umowy o dzieło jest najczęściej osoba fizyczna. Do umowy potrzebne są dane adresowe i pesel osoby wykonującej daną pracę. Zleceniodawcą jest najczęściej określony w umowie podmiot gospodarczy, ale również może to być też inna osoba fizyczna. Wykonawca otrzymuje wynagrodzenie pomniejszone, w zależności od Kosztów Uzyskania Przychodu – o 18 procent liczone od połowy bądź 80 procent kwoty. Więcej o Kosztach Uzyskania Przychodu czytaj w artykule: Podatki w umowie o dzieło
Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wykonawcą umowy o dzieło był również podmiot gospodarczy. Niestety przedsiębiorcy w tym temacie są najczęściej mało zorientowani. Najczęściej gdy do firmy zgłasza się klient, który chce zlecić pracę na umowę o dzieło, słyszy, że nie mogą takiej zawrzeć, ponieważ rozliczają się na podstawie faktury, a nie na podstawie umowy o dzieło.
Różnica w podatkach
Przedsiębiorca może zawrzeć umowę o dzieło. Na czym więc polega różnica w porównaniu z umowami o dzieło z osobami fizycznymi? Na sposobie rozliczenia podatków.
Osoba fizyczna odprowadza zaliczkę na podatek dochodowy do Urzędu Skarbowego w ramach PIT 11 – rozlicza dzieło jako działalność wykonywaną osobiście.
Firma natomiast rozliczy umowę o dzieło jako przychód z działalności gospodarczej.
W przypadku gdy firma jest płatnikiem VAT – po zakończeniu umowy wystawia zleceniodawcy fakturę VAT, czyli na kwotę netto plus 23 procent podatku VAT. Jeżeli firma wykonująca pracę na umowę o dzieło nie jest płatnikiem VAT – wystawia rachunek na jedną kwotę, bez VAT-u.
Istotna kwestią przy zawieraniu umowy o dzieło z przedsiębiorcą jako wykonawcą jest złożenie oświadczenia przez wykonawcę, że praca zawarta w umowie jest zgodna z zakresem prowadzonej działalności gospodarczej. Takie oświadczenie zwalnia wykonawcę z obowiązku odprowadzania zaliczki na podatek dochodowy, a jedynie rozliczenie przychodu w ramach działalności gospodarczej.
Przedsiębiorca jak osoba fizyczna
Przedsiębiorca może również wykonywać pracę w ramach umowy o dzieło występując jako osoba fizyczna. Często taka sytuacja jest bardziej korzystna, ponieważ niektóre prace kwalifikują się na wyższy – 50-procentowy poziom Kosztów Uzyskania Przychodu. Jest jednak jeden niezmienny warunek, którego niedotrzymanie związane jest ze sporymi konsekwencjami w postaci kar nałożonych przez Urząd Skarbowy. Wykonywana praca w ramach umowy o dzieło przez przedsiębiorcę nie może pokrywać się z zakresem prowadzonej działalności – tzw. numerem PKD firmy.
Dzień dobry. A co jeśli umowa o dzieło została zawarta i jest zgodna z PKD prowadzonej działalności i została już wystawiona przez zamawiającego, a wykonawca nie złożył oswiadczenia w związku z nieznajomością przepisów? Czy da się to odwrócić? Pozdrawiam serdecznie 🙂