Umowa o dzieło i nowe koszty uzyskania przychodu – kto straci, a kto skorzysta?

1 stycznia weszła w życie kontrowersyjna ustawa, której postanowienia dotyczą osób pracujących na umowę o dzieło.

Chodzi tu oczywiście o Ustawę o zmianie Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

 

Nowe przepisy dotyczące przekazania praw autorskich
Nowe przepisy dotyczące przekazania praw autorskich

 

Co oznacza ona dla tłumaczy, copywriterów, programistów, koderów i grafików?

 

Ustawa o zmianie Ustawy o podatku dochodowym – jakie zmiany w opodatkowaniu?

 

Dotychczasowe przepisy pozwalały osobom pracującym na umowie o dzieło uzyskać wyższy koszt uzyskania przychodu, a tym samym obniżyć wysokość podatku dochodowego do połowy. Aby zapłacić niższy podatek wystarczyło przekazać prawa autorskie do wykonanej pracy – więc o tym pisaliśmy TU (KLIK).

Rozwiązanie to było szeroko wykorzystywane przez osoby pracujące na umowę o dzieło w branżach kreatywnych oraz przez freelancerów. Projektanci stron, koderzy aplikacji, graficy, copywriterzy i tłumacze chętnie przekazywali prawa autorskie do prac, których specyfika wykluczała dalszą odsprzedaż np. na zasadach licencji.

Od 1 stycznia tego roku przepisy uległy zmianie. Od tej pory o kosztach uzyskania przychodu decyduje nie przekazanie praw autorskich, ale rodzaj wykonywanej pracy. Ustawa dokładnie określa, jakie branże mogą uzyskać wyższy koszt uzyskania przychodu.

 

KUP 50% – jakie zawody skorzystają po zmianie przepisów?

 

Ustawa precyzuje, że z preferencji będą mogły skorzystać osoby prowadzące działalność:

* twórczą w zakresie architektury, architektury wnętrz, architektury krajobrazu, urbanistyki, literatury pięknej, sztuk plastycznych, muzyki, fotografiki, twórczości audiowizualnej, programów komputerowych, choreografii, lutnictwa artystycznego, sztuki ludowej oraz dziennikarstwa;

* badawczo-rozwojową oraz naukowo-dydaktycznej;

* artystyczną w dziedzinie sztuki aktorskiej i estradowej, reżyserii teatralnej i estradowej, sztuki tanecznej i cyrkowej oraz w dziedzinie dyrygentury, wokalistyki, instrumentalistyki, kostiumografii, scenografii;

* w dziedzinie produkcji audiowizualnej reżyserów, scenarzystów, operatorów obrazu i dźwięku, montażystów, kaskaderów;

* publicystyczną

Jak łatwo zauważyć, ustawa wyłącza z możliwości obniżenia podatku tłumaczy i copywriterów. Osoby wykonujące tłumaczenia mogą uzyskać KUP 50% tylko w przypadku tłumaczenia kompletnych dzieł literatury pięknej.

 

Ustawa o zmianie Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – kontrowersje

 

Kontrowersje dotyczą przede wszystkim charakteru listy zawodów: jest ona zdecydowanie ogólnikowa i nie definiuje zawodów powstających w nowych branżach, szczególnie związanych z e-commerce i pracą zdalną.

 

Copywrietrzy

Grupą, która najsilniej odczuje zmianę prawa, są copywriterzy. Ich praca może – ale nie musi – podlegać działalności dziennikarskiej lub publicystycznej. Brakuje jednak interpretacji i orzecznictwa, które oceni, jak klasyfikować takie prace, jak teksty pozycjonujące, opisy do sklepów internetowych czy prowadzenie kont w mediach społecznościowych.

Blogerzy i copywriterzy dostarczający tekstów publikacji na blogach, portalach i serwisach informacyjnych mogą – lecz znowu: nie muszą – kwalifikować się do prac dziennikarskich i publicystycznych, choć tu kryterium będzie najpewniej publikacja materiałów.

 

Programiści

Ustawa wśród zawodów, które mogą skorzystać z preferencji, wymienia także programistów. Rodzi to wątpliwości, czy twórcy prostych witryn internetowych, budowanych często w oparciu o szablony i tematy mogą korzystać z wyższych kosztów uzyskania przychodu.
Ich praca nie jest bowiem ściśle oparta na programowaniu, często polega na modyfikacji kodu cudzego autorstwa, a to stawia pod znakiem zapytania wysokość KUP.

 

Graficy

Dla grafików ważne jest, czy ich praca zostanie podciągnięta pod działalność plastyczną – grafika cyfrowa i komputerowa jest wykładana na akademiach sztuk pięknych w całym kraju, jednak kryterium oceny nie jest jasne.

 

Kto straci na zmianie kosztów uzyskania przychodu – podsumowanie

Ustawa o zmianie Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne zmienia wysokość kosztów uzyskania przychodu oraz precyzuje, jakie zawody mogą skorzystać z preferencji.

Oznacza to duże zmiany przede wszystkim dla tłumaczy i copywriterów, ale również dla programistów, twórców stron www i aplikacji, twórców gier oraz grafików komputerowych. Wciąż brakuje interpretacji prawnych i orzecznictwa, które rozstrzygnie wątpliwości.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
aaaa
aaaa
6 lat temu

jak to “wciąż” brakuje orzecznictwa? 17 dni temu weszły zmiany. Dajcie się wykazać urzędnikom skarbówki i dopiero czekajmy na orzeczenia.
Przy obecnym liczeniu przedawnienia interpretacje poznamy za 15 – 20 lat, jak trzeba będzie płacić zaległości z odsetkami!

Wkurzony designer
Wkurzony designer
6 lat temu

Nontal, trzeba wyborców wydoić do ostatniej kropli, póki się jest “przy korycie”

Site Footer

2
0
Would love your thoughts, please comment.x