1 stycznia weszła w życie kontrowersyjna ustawa, której postanowienia dotyczą osób pracujących na umowę o dzieło.
Chodzi tu oczywiście o Ustawę o zmianie Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Co oznacza ona dla tłumaczy, copywriterów, programistów, koderów i grafików?
Ustawa o zmianie Ustawy o podatku dochodowym – jakie zmiany w opodatkowaniu?
Dotychczasowe przepisy pozwalały osobom pracującym na umowie o dzieło uzyskać wyższy koszt uzyskania przychodu, a tym samym obniżyć wysokość podatku dochodowego do połowy. Aby zapłacić niższy podatek wystarczyło przekazać prawa autorskie do wykonanej pracy – więc o tym pisaliśmy TU (KLIK).
Rozwiązanie to było szeroko wykorzystywane przez osoby pracujące na umowę o dzieło w branżach kreatywnych oraz przez freelancerów. Projektanci stron, koderzy aplikacji, graficy, copywriterzy i tłumacze chętnie przekazywali prawa autorskie do prac, których specyfika wykluczała dalszą odsprzedaż np. na zasadach licencji.
Od 1 stycznia tego roku przepisy uległy zmianie. Od tej pory o kosztach uzyskania przychodu decyduje nie przekazanie praw autorskich, ale rodzaj wykonywanej pracy. Ustawa dokładnie określa, jakie branże mogą uzyskać wyższy koszt uzyskania przychodu.
KUP 50% – jakie zawody skorzystają po zmianie przepisów?
Ustawa precyzuje, że z preferencji będą mogły skorzystać osoby prowadzące działalność:
* twórczą w zakresie architektury, architektury wnętrz, architektury krajobrazu, urbanistyki, literatury pięknej, sztuk plastycznych, muzyki, fotografiki, twórczości audiowizualnej, programów komputerowych, choreografii, lutnictwa artystycznego, sztuki ludowej oraz dziennikarstwa;
* badawczo-rozwojową oraz naukowo-dydaktycznej;
* artystyczną w dziedzinie sztuki aktorskiej i estradowej, reżyserii teatralnej i estradowej, sztuki tanecznej i cyrkowej oraz w dziedzinie dyrygentury, wokalistyki, instrumentalistyki, kostiumografii, scenografii;
* w dziedzinie produkcji audiowizualnej reżyserów, scenarzystów, operatorów obrazu i dźwięku, montażystów, kaskaderów;
* publicystyczną
Jak łatwo zauważyć, ustawa wyłącza z możliwości obniżenia podatku tłumaczy i copywriterów. Osoby wykonujące tłumaczenia mogą uzyskać KUP 50% tylko w przypadku tłumaczenia kompletnych dzieł literatury pięknej.
Ustawa o zmianie Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – kontrowersje
Kontrowersje dotyczą przede wszystkim charakteru listy zawodów: jest ona zdecydowanie ogólnikowa i nie definiuje zawodów powstających w nowych branżach, szczególnie związanych z e-commerce i pracą zdalną.
Copywrietrzy
Grupą, która najsilniej odczuje zmianę prawa, są copywriterzy. Ich praca może – ale nie musi – podlegać działalności dziennikarskiej lub publicystycznej. Brakuje jednak interpretacji i orzecznictwa, które oceni, jak klasyfikować takie prace, jak teksty pozycjonujące, opisy do sklepów internetowych czy prowadzenie kont w mediach społecznościowych.
Blogerzy i copywriterzy dostarczający tekstów publikacji na blogach, portalach i serwisach informacyjnych mogą – lecz znowu: nie muszą – kwalifikować się do prac dziennikarskich i publicystycznych, choć tu kryterium będzie najpewniej publikacja materiałów.
Programiści
Ustawa wśród zawodów, które mogą skorzystać z preferencji, wymienia także programistów. Rodzi to wątpliwości, czy twórcy prostych witryn internetowych, budowanych często w oparciu o szablony i tematy mogą korzystać z wyższych kosztów uzyskania przychodu.
Ich praca nie jest bowiem ściśle oparta na programowaniu, często polega na modyfikacji kodu cudzego autorstwa, a to stawia pod znakiem zapytania wysokość KUP.
Graficy
Dla grafików ważne jest, czy ich praca zostanie podciągnięta pod działalność plastyczną – grafika cyfrowa i komputerowa jest wykładana na akademiach sztuk pięknych w całym kraju, jednak kryterium oceny nie jest jasne.
Kto straci na zmianie kosztów uzyskania przychodu – podsumowanie
Ustawa o zmianie Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne zmienia wysokość kosztów uzyskania przychodu oraz precyzuje, jakie zawody mogą skorzystać z preferencji.
Oznacza to duże zmiany przede wszystkim dla tłumaczy i copywriterów, ale również dla programistów, twórców stron www i aplikacji, twórców gier oraz grafików komputerowych. Wciąż brakuje interpretacji prawnych i orzecznictwa, które rozstrzygnie wątpliwości.
jak to “wciąż” brakuje orzecznictwa? 17 dni temu weszły zmiany. Dajcie się wykazać urzędnikom skarbówki i dopiero czekajmy na orzeczenia.
Przy obecnym liczeniu przedawnienia interpretacje poznamy za 15 – 20 lat, jak trzeba będzie płacić zaległości z odsetkami!
Nontal, trzeba wyborców wydoić do ostatniej kropli, póki się jest “przy korycie”