Obowiązek rejestracji umowy o dzieło w ZUS – skorzystaj z serwisu Useme

Umowa dzieło to ulubiona forma rozliczenia freelancerów bez firmy i ich klientów. Pozwala na szybkie i stosunkowo proste rozliczenie konkretnych usług lub wykonanych produktów – takich jak grafiki, teksty czy strony www. Dzięki przekazaniu praw autorskich daje również najwyższą kwotę wypłaty netto dla freelancera, a dla zleceniodawcy jest z kolei najtańszą formą zatrudnienia.

 

Umowy o dzieło lubią także księgowi: w przeciwieństwie do pozostałych umów cywilnoprawnych umowa o dzieło wciąż nie jest obłożona składkami ZUS. Do niedawna zawarcie umowy o dzieło łączyło się z najmniejszą ilością formalności. Od początku roku w życie wszedł jednak prawny obowiązek rejestrowania umów o dzieło w ZUS. Co to oznacza dla właścicieli firm i freelancerów?

Rejestracja umów o dzieło w ZUS: na czym polega?

Kontrowersyjny przepis wszedł w życie z początkiem bieżącego roku i wywołał sporo nieporozumień. Warto pamiętać, że rejestracja umów o dzieło w ZUS nie oznacza, że są obłożone składkami na ubezpieczenie społeczne.

Obowiązek zgłoszenia umowy o dzieło do ZUS leży po stronie zleceniodawcy-firmy lub osoby fizycznej, która zleca wykonanie pracy. Zawarte umowy należy wykazać w formularzu RUD (osobno dla każdego wykonawcy) w terminie 7 dni od ich zawarcia.

Rejestracja umów o dzieło w ZUS: co oznacza dla przedsiębiorców i zleceniodawców?

Obowiązek zgłaszania do ZUS umów o dzieło to dla przedsiębiorców po prostu jeszcze jedna formalność, o której trzeba pamiętać. Obawy wśród zleceniodawców umów o dzieło budzi raczej to, że ZUS będzie mógł łatwiej zakwestionować zasadność zawartej umowy i wskazać, że powinna być to raczej umowa zlecenia, co łączy się już z koniecznością opłacenia składek ubezpieczeniowych za wykonawcę.

Nie wszyscy zleceniodawcy znają różnicę w zakresie umowy o dzieło i umowy zlecenia na tyle dobrze, aby bez obaw dalej zlecać prace. To sprawia, że firmy chętniej nawiązują obecnie współpracę z freelancerami, którzy prowadzą działalności gospodarcze i za wykonane usługi mogą wystawić rachunek lub fakturę.

Rejestracja umów o dzieło w ZUS: co to oznacza dla freelancerów?

Dla freelancerów wprowadzenie nowego przepisu nie oznacza formalnie żadnych zmian: nie mają oni obowiązku zgłaszać się do ZUS, nie zmienia się sposób zawierania umów ani ich opodatkowania. Rejestracja umów w ZUS nie oznacza także, że od zarobku freelancera będą potrącane składki ubezpieczeniowe.

Z drugiej strony obowiązki nałożone na zleceniodawców mogą zniechęcać ich do zawierania umów o dzieło i sprawiać, że będą szukać wykonawców rozliczających się jako B2B: w oparciu o rachunek lub fakturę VAT.

Jak dalej rozliczać się w oparciu o umowę o dzieło?

Rejestracja umów o dzieło w ZUS nie oznacza, że freelancerzy i ich klienci muszą z nich zrezygnować.

W zawarciu umowy kluczowe jest prawidłowe zakwalifikowanie pracy. Warto pamiętać, że umowa o dzieło musi mieć wyraźnie sprecyzowany przedmiot (ilość), a w wyniku jej wykonania musi powstać nowy, autorski, oryginalny produkt, utwór, praca – czyli dzieło. Umowa zlecenia jest z kolei umową starannego działania, w ramach której rozliczyć można te prace, gdzie ważniejsze od efektu jest staranie i poświęcony czas.

Rozwiązaniem dla obu grup jest typ rozliczenia, jaki proponuje swoim użytkownikom profesjonalna platforma dla freelancerów Useme. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w rozliczaniu freelancerów wiemy, jak prawidłowo zakwalifikować zlecane prace – zawarcie odpowiedniej umowy i formalności związane z jej rejestracją i rozliczeniem zostają po naszej stronie.

Dla freelancera rozliczenie z Useme oznacza możliwość wystawiania faktur za zamówione lub już wykonane usługi, ale bez konieczności zakładania własnej działalności gospodarczej. Wszystko inne pozostanie bez zmian: w Useme nadal możesz korzystać z umów o dzieło bez ograniczeń związanych z ich rejestracją w ZUS.

Umowy o dzieło bez ryzyka i na fakturę VAT z osobami fizycznymi: jak działa Useme?

Dzięki Useme wykonawcy-osoby fizyczne mogą wystawiać faktury VAT klientom bez konieczności zakładania działalności gospodarczej. Serwis zawiera z freelancerem umowę o dzieło i na tej podstawie zamawia lub kupuje ukończoną pracę, którą następnie przekazuje zleceniodawcy, wystawiając fakturę VAT.

Dla freelancera od strony formalnej nic się zatem nie zmienia, ponieważ dalej może pracować w oparciu o umowy o dzieło. Useme bierze na siebie wszystkie obowiązki zleceniodawcy: odprowadza podatek za wykonaną umowę, wysyła PIT 11 i rejestruje umowę o dzieło w ZUS.

Dla przedsiębiorców takie rozwiązanie oznacza, że nie muszą rezygnować ze współpracy ze sprawdzonymi freelancerami i podwykonawcami ani ryzykować właściwej klasyfikacji zamawianych prac, ponieważ podstawą rozliczenia będzie faktura VAT.

Wszystkie kwestie formalne oraz odpowiedzialność za zawarcie właściwego typu umowy leżą po stronie Useme.

Korzystanie z Useme oznacza więc podwójne zabezpieczenie: gwarancję odbioru zamówionej pracy w terminie lub zwrot środków oraz pewność, że dzięki wieloletniemu doświadczeniu portalu praca zostanie właściwie zaklasyfikowana, rozliczona i zgłoszona do ZUS bez konsekwencji dla zleceniodawcy.

 

Zdjęcie autorstwa fauxels z Pexels

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Site Footer

0
Would love your thoughts, please comment.x