Jesteś artystą, twórcą grafik, stron www lub tekstów, chcesz dorobić do podstawowej pensji lub po prostu zarobić wykorzystując swój talent i umiejętności. Na początku z każdym kolejnym klientem zawierasz umowy o dzieło, ale kiedy liczba zleceniodawców wzrasta zaczynasz zastanawiać się jak powinieneś się z nimi rozliczać. Czy istnieje konkretne ograniczenie ilości zawieranych umów o dzieło w ciągu roku?
Co to jest umowa o dzieło?
Przypomnijmy, że umowa o dzieło to jedna z umów cywilnoprawnych, która jest tzw. umową efektu. Ważne, aby wynikiem działania był konkretny rezultat, materialny np. naprawienie telefonu, stworzenie biżuterii lub niematerialny np. wykonanie strony www lub grafiki. Ponadto, aby umowa ta nie miała znamion umowy zlecenia nieważny jest tutaj sam proces tworzenia dzieła i czas, który został poświęcony na jego wykonanie, lecz konkretny efekt pracy. Umowa o dzieło nie jest objęta obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym do ZUS. Opłacana jest tylko zaliczka na podatek dochodowy do Urzędu Skarbowego. Do wielu stworzonych utworów można przenieść majątkowe prawa autorskie i skorzystać z obniżenia podatku ze względu na zwiększone koszty uzyskania przychodu (50%) – kup 50 % nowelizacja ustawy od lipca 2018. Z tego względu umowa o dzieło jest bardzo wygodnym rozwiązaniem prawnym dla wielu freelancerów i twórców.
Działalność gospodarcza – definicja
Niektórzy zleceniobiorcy decydują się na założenie własnej działalności gospodarczej. Zgodnie z Ustawą o Swobodzie Działalności Gospodarczej z dnia 2.07.2004 r. działalność gospodarcza jest to „zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa (…), a także działalność zawodowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.”
Zorganizowany i ciągły – te dwa pojęcia budzą wiele emocji, głównie wśród freelancerów. Jeśli współpracując z klientami zatrudniasz swoich pracowników do wykonywania różnych zadań, kupujesz sprzęt potrzebny do pracy, a co najbardziej istotne wynajmujesz lokal do prowadzenia działalności, bez wątpienia Twoja działalność jest zorganizowana.
Dodatkowo jeśli w ramach Twojej działalności ciągle podejmujesz szereg czynności, które prowadzą do wyznaczonego celu, posiada ona wymienioną wyżej cechę ciągłości. Nie wymaga to prowadzenia firmy nieprzerwanie przez dłuższy czas, a wykonywania czynności z zamiarem ich kontynuowania w przyszłości tak, aby nie miały charakteru przypadkowego.
Ponadto Sąd Apelacyjny w Szczecinie (postanowienie z 7 sierpnia 2006 r., I ACz 441/06, LEX nr 279953), stwierdził, że przedsiębiorcą jest tylko ten, kto wykonuje czynności powtarzalne i w taki sposób, że tworzą one pewną całość, a nie stanowią oderwanego katalogu świadczeń określonych rzeczy lub usług.
Uwaga!!! Umowy cywilnoprawne z własnym pracodawcą
Sprawa wygląda zupełnie inaczej kiedy pracownik ma wykonać dla swojego pracodawcy dodatkową usługę. Jeśli prace te wchodzą w skład obowiązków wpisanych do umowy o pracę powinny być one rozliczone jako premia lub nadgodziny. Jeśli są to zadania wykraczające poza obowiązki pracownika i kwalifikują się do zawarcia umowy cywilnoprawnej, pracodawca będzie musiał opłacić za pracownika wszystkie składki na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne do ZUS. Warto mieć taką sytuację na uwadze.
Umowa o dzieło z tym samym zleceniodawcą
Najlepszym rozwiązaniem w przypadku wszelkich wątpliwości w rozliczaniu wykonywanych usług przez freelancerów/twórców jest zawieranie umów o dzieło przez cały rok z jednym zleceniodawcą. Wydaje się to rozwiązaniem kompletnie nierealnym, a jednak istnieje platforma, dzięki której można je zrealizować. To useme.eu. Wykonawca zawiera umowę o dzieło z administratorem serwisu, a ten wystawia fakturę klientowi. Twórcy nie są zatrudnieni u administratora na umowę o pracę, więc opłacana jest tylko zaliczka na podatek dochodowy, a na zakończenie roku podatkowego do każdego wysyłany jest PIT-11.
Podsumowanie
Umowa o dzieło jest bardzo wygodną formą nawiązania współpracy zleceniobiorca – klient. Wiele wątpliwości budzi ilość i częstotliwość zawierania takich umów w ciągu roku. Tak naprawdę nie ma żadnej podstawy prawnej ograniczającej ilość rocznie zawieranych umów cywilnoprawnych. Jedyne o czym trzeba pamiętać to całkowite oskładkowanie umów cywilnoprawnych zawieranych ze swoim pracodawcą. Jeśli nadal masz wątpliwości polecamy skorzystać z opisanej przez nas opcji – useme.eu.
Źródło:
https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-cechy-dzialalnosci-gospodarczej-kiedy-trzeba-zalozyc-dzialalnosc
Fot: Oleg Magni from Pexels