Umowa o dzieło na tle umowy o pracę i zlecenie

Umowa o dzieło to najprostsza z umów o wykonanie pracy, tu konkretnego dzieła. Nie podlega składkom ZUS, opłacić należy jedynie podatek dochodowy, o zwrot którego można się ubiegać wraz z rozliczeniem rocznego PIT-u.

Umowa o dzieło, stosowana zgodnie z przepisami prawa, wypada bardzo korzystnie w porównaniu z innymi formami zatrudnienia pod względem kosztów:

Koszty zatrudnienia przy umowie o dzieło
Koszty zatrudnienia przy umowie o dzieło, zlecenia i o pracę

W przypadku umowy o pracę czy zlecenie z osobą niezatrudnioną, do wypłaty 1400 zł pracodawca musi dopłacić ponad 1000 zł. Umowa o dzieło, i to w wariancie bez przekazania praw autorskich, czyli z wyższym podatkiem, to wypłata 1700 zł kosztem dodatkowych 300 zł od zleceniodawcy.

Należy oczywiście pamiętać, że nie każda praca kwalifikuje się jako dzieło. Zobacz podstawy prawne umowy o dzieło oraz listę prac, które nadają się do rozliczenia jako dzieło.

 

Dlaczego umowa o dzieło jest korzystna podatkowo?

W przypadku prowadzenia firmy możemy obniżyć swój podatek rozliczając koszty – np. odliczając wydatki na benzynę, biuro, telefony. W rzeczywistości firmy zatem nie płacą pełnych 19% podatku, każdorazowo jest to bowiem podatek od przychodów minus koszty (stąd podatek dochodowy, nie przychodowy).

Bez zakładania firmy, osoba rozliczająca się przez umowę o dzieło też bierze pod uwagę swoje koszty. W przeciwieństwie do firm nie rozpatrując ich jednak szczegółowo, ale zakładając ryczałt kosztów (czyli wydatki są ujęte jako pewne stałe, niezależnie od ich faktycznej wysokości).

I tak w przypadku umów bez przekazania praw autorskich zakłada się, że koszty stworzenia dzieła wynoszą 20% przychodów z tego tytułu (zaliczka na podatek, zamiast 18%, wynosi 14,4%, bowiem podatek liczymy od dochodu, wyniku przychody minus koszty). Przy przeniesieniu praw autorskich koszty te wzrastają do 50% i realny podatek maleje wtedy do 9%.

Opodatkowanie umowy o dzieło
Podatki przy umowie o dzieło, zlecenia i o pracę

 

Opodatkowanie umów o dzieło – wyjątki od reguły

Wyjątkiem od reguły są też umowy poniżej 200 zł, bez przekazania praw autorskich. W takich przypadkach nie bierzemy pod uwagę kosztów i należny podatek faktycznie wynosi 18%, nie podlega także rozliczeniu rocznemu PIT. Innymi słowy – taki podatek jest pobierany od nas ryczałtem, nie można go odzyskać.

 

Jak ograniczyć ryzyko błędnego zakwalifikowania umowy?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie lubi sytuacji, gdy dana umowa nie wiąże się ze składkami na jego rzecz, dlatego prasę co rusz obiegają historie kwestionowania umów o dzieło dla prac od zawsze rozliczanych w taki sposób (kwestionowane tłumaczeń, wykonywanie utworów muzycznych w orkiestrze).

W przypadku wątpliwości co do charakteru umowy, warto zdjąć z siebie odpowiedzialność z tego tytułu i skorzystać z serwisów takich jak useme.eu – który podpisuje elektronicznie umowy o dzieło z wykonawcami, równocześnie obciążając fakturą zleceniodawcę. Błędy z rozliczaniem takich umów mogą skutkować składkami do ZUS z odsetkami za kilka lat od momentu zdarzenia.

Pamiętaj również o konieczności zachowania kopii otrzymanego dzieła. Useme.eu zapewnia to w ramach swoich usług.
Jeśli rozliczasz umowy na własną rękę pamiętaj, by zachować wykonane prace do ewentualnej kontroli ze strony ZUS. Dzięki temu udowodnisz, że dana umowa rzeczywiście kwalifikuje się jako wykonanie dzieła.

 

Umowa o dzieło a inne umowy – podsumowanie

Chociaż pracuje większość z nas, nie każdy orientuje się, że nasze wynagrodzenie brutto to zaledwie ułamek kosztów, jakie ponosi nasz pracodawca, opłacając wszystkie składki. Dla wynagrodzenia wysokości 1500 zł wysokość wszystkich składek może osiągać nawet 1000 zł dodatkowo.

Na tym tle umowa o dzieło przedstawia się najbardziej korzystnie. Nie jest oskładkowana w żaden sposób, a zaliczka na podatek dochodowy jest jedną z najniższych dzięki uwzględnieniu kosztów uzyskania przychodu. Tylko od osoby zatrudnionej zależy, w jaki sposób będzie odkładać na emeryturę lub opłacać składki zdrowotne.

Jeśli chcesz bezpiecznie rozliczać prace, które wykonujesz w oparciu o umowę o dzieło, skorzystaj z serwisu useme.eu

 

Umowa o dzieło dlaczego warto
Umowa o dzieło i inne umowy – która najlepsza?

Zapisz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Site Footer

0
Would love your thoughts, please comment.x